انواع روش ساخت طلا و جواهر

انواع روش ساخت طلا و جواهر:امروزه همراه با پیشرفت تکنولوژی،روشهای تولید و ساخت اکثر محصولات دستخوش تغییر شده است.در خیلی از موارد،روش تولید به ۲ بخش قدیم و جدید تقسیم بندی میشود.بطور مثال در تولید مواد غذایی از جمله بستنی یا شکلات،در زمان قدیم بصورت دستی انجام میشده،اما در حال حاضر همه بصورت مکانیزه و توسط ماشین آلات پیشرفته صنعتی ساخته و تولید میشود.

در تولید به روش سنتی یا همان قدیمی نیاز به تعداد زیاد نیروی کار ماهر،فضای بزرگ،زمان زیاد،صرف هزینه های جانبی بیشتر و ….. در مقایسه با روش مدرن یا جدید،است.

همراه با پیشرفت علم پزشکی و درمان بسیاری از بیماریها و افزایش طول عمر انسانها،جمعیت هم روبه افزایش گذاشت.با رشد جمعیت،کشورها برای تامین نیاز شهروندان خود میبایست روش تولید را عوض میکردند.در این زمان همراه با انقلاب صنعتی و رشد روز افزون کارخانجات تولیدی،مشکل تولید بیشتر کالاهای مورد نیاز،در زمان کوتاه تر و با صرف هزینه کمتر،حل شد.

با تولید و رفع نیازهای اولیه بشر از جمله خوراک ، پوشاک و مسکن ، صنعت مد نیز دشتخوش تغییر بنیادی شد و در کنار سایر صنایع ، صنعت مد و پوشاک نیز پا به عرصه جدیدی از دوران رشد و شکوفایی خود گذاشت.

صنعت طلا و جواهر در قرن اخیر با ظهور برندهای معروف در تولید و ساخت انواع مدلها و طرح های زیبا ، به اکثر سلیقه ها پاسخ مثبت داده و با برپایی نمایشگاه های مختلف در سرتاسر دنیا ، این صنعت را به همگان معرفی نموده است.

همانطور که مستحضر هستید ،برای تولید انواع یک محصول نمیتوان به یک روش تولید اکتفا کرد.برای داشتن تنوع در یک محصول نیاز به ابداع روشهای گوناگون است.

یکی از روشهای تشخیص روش ساخت یک قطعه طلا یا جواهر ، طرح و مدل قطعه مورد نظر است.برای درک بهتر این موضوع به معرفعی چند نوع روش ساخت که منجرب به تولید مدل خاصی از طلا و جواهر میشود،میپردازیم.

۱-روش اره کاری :  

اره کاری طلا

در روش اره کاری یک نقش از یک صفحه طلا یا نقره بریده شده و خارج میشود که به این مدل ، مدل اره کاری گفته میشود.امروز با پیشرفت تکنولوژی لیزر ، ایجاد این مدل با دستگاه های پیشرفته لیزری انجام میشود و این نوع از مدل را مدل لیزری هم میگویند.طرح های اسم ، ورقه هایی که روی دستبندهای چرمی و … با این روش تولید میشوند.

 

 

۲-روش پرسی :

پرس طلا

در این روش به کمک دستگاه پرس و قالبهایی که از قبل طراحی و آماده شده (بصورت نر و ماده) ورقه طلا پانچ و طرحی تقریبا ۳ بعدی ایجاد میشود.این روش بخاطر برجستگی و فرورفتگیهایی که ایجاد میکند با روش اره کاری و لیزر متفاوت است.شمایل حضرت علی ، حضرت مریم ، کعبه و طرح هایی از این دست با این روش تولید میشوند.

 

 

 

 

 

۳-روش ساخت با دست:

ساخت طلا با دست

در این روش استاد کار بوسیله ابزار دستی مانند دم باریک ، دم پهن ، گیره ، چرخ نورد ،  و …. و با تکیه بر تجربه شخصی خود یک قطعه طلا یا جواهر را با صرف وقت و با دقت فراوان میسازد.اکثر کارهای طلا و جواهر در دهه های گذشته ، با این روش ساخته شده اند.

 

 

 

۴-روش ریخته گری:

ریخته گری طلا

یکی دیگر از روشهای ساخت و تولید انبوه طلا یا جواهر ، استفاده از روش ریخته گری است.در این روش ابتدا یک سازنده ماهر یک قطعه را با فلز طلا یا نقره میسازد.سپس از آن قطعه یک قالب تهیه میکند و با استفاده از آن قالب ، هر تعداد که لازم داشته باشد ، بوسیله دستگاه موم زن ، قالب را با موم پر میکتد و یک قطعه موم از کار اصلی بدست میاورد.در مرحله بعد با استفاده از روش ریخته گری آن قطعات موم را به طلا یا نقره تبدیل میکند.

یکی دیگر از روشهای ساخت طلا ، ساخت با وکس است.تفاوت روش ساخت با طلا و وکس استفاده از نوع متریال است.کار ساخته شده با وکس مجددا با قرار گرفتن در پروسه ریخته گری به طلا یا نقره تبدیل میشود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انواع روش ساخت طلا و جواهر ، به موارد ذکر شده خلاصه نمیشود و روشهای گوناگون دیگر ازجمله ساخت توسط پرینترهای ۳ بعدی وجود دارد که در مقاله های گذشته مفصل به آن پرداخته شده است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست