تئوری نکات فنی ساخت طلا و جواهر-مجتبی سیف الدینی خالقی

هدف از برگزاری کلاس ، تئوری طراحی دستی طلا و جواهر ، کمک به هنرجویان دوره طراحی طلا و جواهر با کامپیوتر و نرم افزار های راینو و ماتریکس گلد است.

منظور از کمک به هنرجویان طراحی با نرم افزار این است که اگر طراحی با نرم افزار را ساخت دیجیتالی بنامیم ، طراح باید علاوه بر نکات ساخت طلا و جواهر ، نکات فنی طراحی ( یا همان تئوری طراحی دستی طلا و جواهر )  را نیز بداند.

سوال مهم این است که تئوری طراحی دستی را به چه ترتیب باید آموخت و یا به عبارت بهتر از کجا باید شروع کرد؟

جواب سوال بالا این است ، که اگر شما بودجه و یا وقت کافی برای یادگیری کامل طراحی دستی ندارید ، و در عین حال برای طراحی با کامپیوتر به نکات فنی طراحی دستی ( تئوری طراحی دستی) احتیاج مبرم دارید ، در اینصورت نیاز به شرکت در دوره های کامل طراحی طلا و جواهر با دست را ندارید و فقط با شرکت در دوره تئوری طراحی دستی میتوانید نیاز خود را بطور کامل و صدرصد برآورده کنید.

فرق دوره تئوری طراحی دستی با دوره کامل طراحی دستی  :

۱- تفاوت از نظر مفاد درسی :

در دوره کامل طراحی دستی ، هنرجو میبایست با تهیه ابزار و وسایل طراحی دستی (مانند مداد رنگی ، آبرنگ ، گواش ، انواع کاغذ و مقوا و …… ) در کلاس حاضر شده و علاوه بر فراگیری نکات تئوری طراحی دستی ، کلیه مراحل عملی طراحی دستی را آموزش دیده و تمرین نماید.

۲-تفاوت از نظر مدت زمان و شهریه کلاس :

در دوره کامل طراحی دستی ، هنرجو باید در ۲ ترم مقدماتی و پیشرفته شرکت کند ، که هر کدام شامل حداقل ۱۵ تا ۲۰ ساعت کلاس و شهریه هر دوره نیز چند میلیون تومان است.

در حالیکه در دوره تئوری طراحی دستی ، فقط با شرکت در یک دوره کوتاه ( حداقل ۸ ساعته ) و با پرداخت هزینه بسیار کم ( چند صد هزار تومانی ) ، میتواند نیاز خود را برای فراگیری نکات تئوری طراحی دستی طلا و جواهر ، برطرف کند.

گزیده ای از سر فصل دوره تئوری طراحی دستی :
۱- شناخت انواع قطعات طلا و جواهر ( انگشتر ، گوشواره ، گردنبند و …….)
۲- شناخت انواع اتصالات مورد استفاده در ساخت قطعات طلا و جواهر
۳- شناخت انواع سبک های طراحی طلا و جواهر
۴- آشنایی با انواع سنگ های مورد استفاده در طراحی جواهرات
و …….

نکته : شرکت در دوره تئوری طراحی دستی ، فقط به هنرجویانی که قصد کار با نرم افزارهای طراحی ۳ بعدی مثل ماتریکس گلد را دارند ، پیشنهاد میشود .اما کسانی که قصد طراحی طلا و جواهر با دست را دارند یا درواقع ایده پرداز هستند ، باید حتما دوره کامل طراحی طلا و جواهر با دست را شرکت کنند و در کنار نکات فنی و مسایل تئوری ، فن عملی و روشهای طراحی روی کاغذ با مداد رنگی ، آبرنگ و غیره را نیز بطور کامل فرا بگیرند.

فهرست