تئوری نکات فنی ساخت طلا و جواهر - مجتبی سیف الدینی خالقی

تئوری نکات فنی ساخت طلا و جواهر

ساخت طلا و جواهر شامل ۲ بخش اساسی است :بخش اول : تئوری نکات فنی ساخت طلا و جواهر و بخش دوم : کار عملیاتی در کارگاه طلا و جواهر سازی با فلز

منظور این است که شما علاوه بر تسلط به نرم افزار باید فنون عملی طلا و جواهر سازی را نیز بدانید تا قطعه ای را که میسازید از نظر فنی بی عیب و نقص باشد و هر جواهر فروش یا جواهر ساز کهنه کاری نتواند از آن ایراد فنی بگیرد.

سوال متداول و رایج هنرجویانی که قصد شرکت در کلاس طراحی طلا و جواهر با ماتریکس گلد را دارند این است:

کسی که هیچ گونه اطلاع و دانشی از طلا و جواهر سازی ندارد آیا میتواند در دوره طراحی با نرم افزار تخصصی ماتریکس گلد شرکت کند؟

اگر شما هنرجوی کلاس طراحی طلا و جواهر با ماتریکس گلد هستید یعنی در واقع شما یک سازنده دیجیتالی هستید که به جای حضور در کارگاه طلا و جواهر سازی در دفتر طراحی قرار میگیرید و به جای نشستن پشت میز طلا سازی و کار با فلز طلا یا نقره ، پشت میز کامپیوتر خواهید نشست و با کامپیوتر و نرم افزار ماتریکس گلد کار ساخت طلا و جواهر را انجام میدهید.

پس شما یک سازنده مدرن و پیشرفته هستید که روش سنتی گذشتگان را کنار گذاشته و به مدرنیته روی آورده اید.

حالا که شما دیگر در کارگاه و پشت میز جواهر سازی نیستید ، آیا به دانش ساخت طلا و جواهر از جنبه تئوری نه عملی آن ، نیاز ندارید و خود را یک جواهر ساز کامل و آگاه به همه مسائل ساخت طلا و جواهر میدانید؟

قطعا اینگونه نیست ، و شما با فراگیری دانش نوین کامپیوتری و نرم افزاری ، فقط کار با نرم افزار تخصصی طلا و جواهر سازی یعنی ماتریکس گلد را آموخته اید ، و تا ساخت یک قطعه طلا یا جواهر ایده آل از نظر یک کارشناس ، فاصله زیادی دارید.

راه اول :

شرکت درکلاسهای ساخت دستی طلا و جواهر( سنتی )

 پس راه حل چیست؟

راه دوم :

شرکت در کلاسهای تئوری نکات فنی ساخت طلا و جواهر

تفاوت بین کلاس تئوری ساخت طلا و جواهر با کلاس کامل یا عملی ساخت طلا و جواهر بادست :

در دوره کامل ساخت طلا و جواهر : 

فراگیری نکات فنی همراه است با صرف وقت ( حدود ۴ ماه ) و هزینه (چند میلیون تومان ) و در نهایت کسب مهارت ساخت دستی طلا و جواهر همراه با نکات فنی و تئوری آن.

 

در دوره تئوری ساخت طلا و جواهر :

در کوتاهترین زمان ( حدود ۸ ساعت کلاس ) با صرف کمترین هزینه (چند صد هزار تومان ) و کسب دانش تئوری طلا و جواهر سازی مطابق با آنچه هنگام ساخت با نرم افزار بدان احتیاج دارید.

 

 گزیده ای از سر فصل دوره تئوری ساخت طلا و جواهر :

۱- آشنایی با ابزار و وسایل طلا و جواهر سازی

۲- شناخت انواع روشهای تولید مصنوعات طلا و جواهر

۳- آشنایی با مفاهیم و تعاریف حرفه طلا سازی

۴-آشنایی و شناخت اوزان های رایج در حرفه طلا سازی

۵- آشنایی و شناخت روشهای مختلف ساخت انواع مدلهای (انگشتر ، گردنبند و …… )

نکته : شرکت در دوره تئوری ساخت طلا و جواهر، فقط به هنرجویانی که قصد کار با نرم افزارهای طراحی ۳ بعدی مثل ماتریکس گلد را دارند ، پیشنهاد میشود .اما کسانی که قصد ساخت طلا و جواهر با دست را دارند ، باید حتما دوره کامل ساخت طلا و جواهر با دست را شرکت کنند و در کنار نکات فنی و مسایل تئوری ، فن عملی و روشهای مختلف ساخت تمامی قطعات طلا و جواهر را نیز بطور کامل فرا بگیرند.

فهرست