طراحی طلا و جواهر با راینو ۶ ؟ چرا ؟ با پیشرفت دنیای تکنولوژی در زمینه نرم افزارهای کامپیوتری و همینطور ورود هوش مصنوعی و رباتها به صنعت ، رشته طلا و جواهر سازی هم دستخوش تحولات عظیمی در زمینه طراحی و تولید شده است.

شرکتهای تولیدی طلا و جواهر به سرعت خود را با این پیشرفت هماهنگ میکنند تا از رقبای خود عقب نمانند.از مهمترین و پر کاربردترین نرم افزارهای کامپیوتری در زمینه طراحی یا همان ساخت دیجیتالی طلا و جواهر میتوان به نرم افزار راینو محصول شرکت مک نیل اشاره کرد.

به همین دلیل آموزش طراحی طلا و جواهر با راینو ۶ به طراحان و سازندگان ، به یکی از بزرگترین دغدغه های مدیران ارشد شرکت های تولیدی طلا و جواهر تبدیل شده است.

برای درک بهتر این موضوع در ابتدا شما را با این نرم افزار و شرکت سازنده آن آشنا میکنیم.

 

معرفی نرم افزار راینو : (Rhinoceros)آموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو -مجتبی سیف الدینی خالقی

راینو (Rhinoceros) در سال ۱۹۸۰ توسط برادران مک نیل(Mcneel) در سیاتل آمریکا متولد شد و در آن از سیستم نربز استفاده شد که در واقع یک سیستم ریاضی برای محاسبه و ارائه منحنی‌ها و سطوح در گرافیک کامپیوتری است.

خطوط نربز چون تعریف ریاضی دارند دقیقتر از نرم افزار های بر پایه ی مش عمل می کنند. تعریف هندسه با خطوط ریاضی باعث شده است که راینو در تبدیل هندسه به نمونه های واقعی جلوتر از دیگر نرم

افزار های مدل ساز باشد. از دیگر مزیت این نرم افزار مدل سازی پوسته های پیچیده با دستورات ساده است. سطوح پیچیده ی تولید شده با راینو خیلی سبک تر از سطوحی مشابه تولید شده با نرم افزار های مش می باشد. نرم افزار راینو در این چند سال بدلیل تولید ابزار های حرفه ای در زمینه ی مدل سازی سه بعدی توانسته است با دیگر نرم افزار های مدل سازی سه بعدی به صورت جدی به رقابت بپردازد.

سابقه نربز به سال ۱۹۵۰ میلادی بر می‌گردد که با توجه به نیاز در صنایع کشتی‌سازی و اتومبیل به وجود آمد. از کسانی که در توسعه و پیشرفت این سیستم نقش اساسی داشتند می‌توان به دو فرانسوی به نام‌های Pierre Bézier که در شرکت Renault و Paul de Casteljau که در شرکت Citroën مشغول به کار بودند، اشاره کرد. این سیستم ابتدا در صنعت خودرو و در نرم افزارهای مخصوص آن و سپس در زمینه‌های دیگر گرافیک کامپیوتری وارد شد. اصول ساخت سطوح در راینو بر ساخت منحنی‌ها استوار است. برای مدلینگ در محیط راینو ابتدا شبکه‌ای از منحنی‌ها در فضا ایجاد شده و سپس تبدیل به سطح می‌شوند.از این رو آموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو ۶ به یکی از پرکاربردترین ها در صنعت طلا و جواهر تبدیل شده است.

_____________________________________________________________

با یک طرح دستی ساده، یک نقشه‌ی فنی، مدل فیزیکی، اطلاعات اسکن شده، یا حتی فقط یک ایده شروع کنید! راینو ابزار مدلسازی دقیقی در اختیار شما می‌گذارد که بتوانید طرح‌هایتان را آماده‌ی رندر، انیمیشن، تحلیل، ساخت و… کنید.
راینو قابلیت ایجاد، ویرایش، تحلیل، مستندسازی و رندر طرح‌هایتان را بدون هیچ محدودیتی در میزان پیچیدگی و اندازه‌ی کار در اختیار شما قرار می‌دهد.

طراحانی که تا به حال از ۳Dmax برای مدلسازی احجام پیچیده استفاده کرده اند ، از روش های پیچیده و سختی های این نرم افزار در ساخت این قبیل مدل ها آگاهی دارند . وقتی شما تصمیم به ساخت یک مدل پیچیده در محیط ۳DMAXمی گیرید، با تعداد زیادی ابزار و دستورات ویرایشی درگیر می شوید . 
با رواج سبک های جدید از طراحی و رقابت طراحان در برآوردن خواسته های کارفرمایان ، ابزارهای جدیدی به کمک طراحان آمده اند، تا از این گود عقب نمانند. راینو یک نرم افزار CAD base محسوب می شود که اصول و محیط نرم افزار آن بسیار مشابه Auto Cad است . ولی این نرم افزار بسیار سبک است و دارای برتری های قابل توجهی در امکان تولید احجام پیچیده در مقایسه با CAD می باشد . آنچه این توانایی ها را به نرم افزار راینو بخشیده، تکیه بر سیستم شبیه سازی NURBS modeling می باشد که امکانات پوسته سازی فوق العاده ای را در این نرم افزار سبب شده است.
Rhino با داشتن مجموعه ای از ابزارهای ساده اما بسیار کاربردی در چند سال اخیر گوی سبقت را از بسیاری رقبا ربوده و به یکی از محبوب ترین نرم افزارهای طراحی در آتلیه های معماری بدل شده است . برای ذکر برخی از مزایای Rhino می توان به موارد زیر اشاره کرد :

-یادگیری آسان و سهولت در استفاده از امکانات آن (بخصوص آموزش طراحی طلا و جواهر با راینو ۶)
-تعامل با نقشه های معماری
-وارد کردن پلان ها و نماها ،… به محیط برنامه برای سرعت بخشیدن به مدل سازی و نیز خروجی از مدل ساخته شده بصورت سه نما و پلان 
-امکان متریال دهی ، نورپردازی و Render در محیط نرم افزار
– وجود پلاگین های متعدد و مفید همچون:
– Vray  (جهت رندرینگ)
– Tspline  (جهت مدلسازی ارگانیک)
– Grasshopper  (جهت مدلسازی الگوریتمیک) 
– همکاری عالی با دیگر نرم افزارهای کاربردی همچونAutocad ، ۳Dmax ، Revit و عدم نیاز به سیستم رایانه ای قوی .

همچنین روش مدلسازی و ابزارهای این نرم افزار امکان تولید هر نوع فرم منحنی با هرمیزان پیچیدگی را با کمترین اشغال فضایRam و از همه مهم تر در کمترین زمان ممکن،دست یافتنی ساخته است.
اصول کار با نرم افزار راینو بسیار ساده است و از قوانین هندسی که برای عموم قابل فهم است استفاده می کند. خلق تمامی فرم ها به صورت تصویری در ۴ نما قابل پی گیری می باشد و تمامی آنچه در نرم افزار موجود است قابلیت مدیریت و ویرایش توسط کاربر را دارد. وجودآیکن های گرافیکی بسیار گویا ، راهنمای بسیار خوبی است و باعث عدم فراموشی کاربرد دستورها می شود .آموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو -مجتبی سیف الدینی خالقی

راینو همانگونه که گفته شد یک نرم افزار پوسته ساز است ، این بدان معناست که عملیات مدل سازی از خطوط و سطوحی که میان آنها شکل می گیرند آغاز می شوند. خطوط ، راهنمای تشکیل صفحات هستند و از کنار هم قرار گیری سطوح حجم کلی شکل می گیرد. برخی از ابزارهای Rhino همچون extrude و revolve مشابه دیگر نرم افزارهای سه بعدی ساز عمل می کنند و برخی دیگر ابزارهای انحصاری راینو به شمار می روند مانند network . همچنین راینو امکانات خوبی را برای مدل سازی از روی اسکچ های دستی طراح دارد .

با توجه به دگرگونی در طراحی های معماری و گرایش طراحان به سمت فرم های ارگانیک و پیچیده ، فراگیری نرم افزار Rhino که می تواند به راحتی و به سرعت این فرم ها را بیافریند به نظر ضروری می رسد . 

امروزه کمپانی های بزرگ طراحی و تولیدی از این نرم افزار قوی در طراحی محصولات خود در زمینه های مختلف استفاده مینمایند که از آنجمله میتوان نام برد:

Adidas-BMW -Boeing- Fiat-Ford-Nokia-Nike- Motorola-Kawasaki-Intel-Hyundai-Honda-Hitachi-General Motors

_____________________________________________________________

ویژگی های نرم‌افزار راینو :

امکان فرم‌پردازی و مدل‌سازی فرم‌های آزاد سه‌بعدی؛ هر شکلی را که بتوانید تصور کنید، می‌توانید در راینو مدل‌سازی کنید. پس بدون محدودیت ایده‌پردازی کنیدو در آموزش طراحی طلا و جواهر با راینو ۶ شک و تردید به خود راه ندهید.

دقت فوق‌العاده؛ طراحی، نمونه‌سازی، مهندسی، تحلیل، مستندسازی و ساخت هرچیزی در اندازه‌ای، مهم نیست چقدر کوچک یا چقدر بزرگ باشد.

ویرایش و تغییر نامحدود؛ آزادانه و بدون نگرانی، تغییر و اصلاحات مورد نظرتان را اعمال کنید.
نقشه‌کشی دوبعدی و تصویرسازی؛ همچنین شما می‌توانید مدل‌های ساخته شده خود را تبدیل به خطوط و سطوح دوبعدی کنید تا براحتی با تکنولوژی‌های موجود نظیر لیزر، پلاسما و واترجت آنها را برش بزنید و بسازید.

سازگاری و هماهنگی با نرم‌افزارها و سخت‌افزارها؛ راینو از تمام فرمت‌های دوبعدی و سه بعدی رایج پشتیبانی می‌کند و امکان تبادل فایل با تمام نرم‌افزارهای مدلسازی (از جمله Solidworks, Catia, 3DsMax, Sketchup و… )ر ا به شما می‌دهد. همچنین برای نمونه‌سازی سریع (Rapid Prototyping) ، راینو با سخت‌افزارهای موجود نیز به خوبی هماهنگ است.

یادگیری سریع و آسان؛ بدون اینکه زمان ارزشمند خود را صرف یادگیری نرم افزارهای پیچیده کنید، بر روی طراحی متمرکز شوید و از طراحی لذت ببرید.
سرعت؛ راینو حتی روی قدیمی‌ترین سیستم‌ها و ابتدایی‌ترین لپ‌تاپ‌ها هم سریع و روان کار می‌کند و نیاز به سخت افزار قدرتمند خاصی ندارد.

_____________________________________________________________

پلاگین های راینو:

تعریف پلاگین : پلاگین ها نرم افزار های کوچک تری نسبت به نرم افزار اصلی هستند است که به نرم افزار اصلی اضافه شده و فرمان ها و ابزارهای جدیدی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. معمولا پلاگین ها در زمینه های تخصصی نوشته می شوند. به طور مثال در مورد راینو، برای آنالیز،رندر و… . در واقع پس از اینکه کاربر با محیط راینو و کار با آن آشنا شد می تواند از این پلاگین ها در موارد خاص، استفاده کند.

اما این نکته حائز اهمیت است که در زمینه طراحی برای همه رشته ها بخصوص” آموزش طراحی طلا و جواهر با راینو ۶”، حتما میبایست ابتدا نرم افزار مادر را بیاموزید سپس به فراگیری پلاگین های آن مشغول شوید.

راینو دارای پلاگین های متعددی در زمینه های مختلف است.

از پلاگین های معروف راینو در زمینه های مختلف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 .رندر (Render): 

آموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو -مجتبی سیف الدینی خالقی

        

          ۱) V-ray for rhino

          ۲) Flamingo Raytrace and radiosity rendering

          ۳) Penguin

          ۴) Maxwell for rhino 

          ۵) Brazil for rhino

          ۶) Keyshot (Hypershot)

          ۷) Fryrender

          ۸) VSR Realtime Renderer

_____________________________________________________________

.انیمیشن (Animation):

آموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو -مجتبی سیف الدینی خالقی

 

 

۱)Bongo

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________

ـ معماری (Architecture):

آموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو -مجتبی سیف الدینی خالقی

          ۱) Pointools 4 Rhino

          ۲) VisualARQ

          ۳) Facade for Rhino

          ۴)RhinoTerrain 

 

 

 

 

_____________________________________________________________

ـ طراحی جواهرات (Jewelry):

آموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو -مجتبی سیف الدینی خالقی

          ۱) Rhinojewel

          ۲) Matrix 3D

          ۳) Jewelerscad

          ۴) RhinoGold

          ۵) StoneSetting 

          ۶) JBD Scripts 

 

 

_____________________________________________________________

ـ طراحی شناور و کشتی (Marine):

آموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو -مجتبی سیف الدینی خالقیآموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو -مجتبی سیف الدینی خالقی

       ۱) RhinoMarine

        ۲) RhinOffsets

         ۳) RhinoStatics

         ۴) Orca3D

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________

. پزشکی (Medical):

آموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو -مجتبی سیف الدینی خالقی

          ۱) DentalShaper  

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________

ـ مهندسی معکوس (Reverse Engineering):

آموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو -مجتبی سیف الدینی خالقی

          ۱) RhinoResurf (for Rhino)

          ۲) Smurf for Rhino

          ۳) RhinoReverse

          ۴) Point Cloud for Rhino

          ۵) PolyRedu for Rhino

          ۶) PtAndStl-Tools

 

 

 

 

_____________________________________________________________

ـ آنالیز (analysis): 

آموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو -مجتبی سیف الدینی خالقی

 

          ۱) SPC for Rhino

          ۲) Scan&Solve for Rhino

          ۳) Moldex3D-Mesh

          ۴) CADRCS

          ۵) cheetahSTC

          ۶) Dynamic Display

          ۷) KUBRIX

          ۸) VSR Shape Analysis

_____________________________________________________________

ـ طراحی کفش و پاپوش (Footwear):

آموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو -مجتبی سیف الدینی خالقی

          ۱) RhinoShoe

          ۲) LastElf

          ۳) VS – VirtualShoe

          ۴) ImagineElf

          ۵) ۳dm-shoes

          ۶) Shoe-Magic

          ۷) SHOT

          ۸) xShoe4Rhino


راینو دارای پلاگین های دیگری در زمینه خروجی گرفتن و وارد کردن فایل به راینو و…است که می توانید اسامی کامل این پلاگین ها را در آدرس زیر ببینید.http://www.rhino3d.com/resources

منبع : اینترنت


بعد از آشنایی کامل با این نرم افزار و پلاگین های آن ، آموزش طراحی طلا و جواهر با راینو ۶ و در ماههای آینده راینو ۷ به تمام علاقه مندان طراحی و ساخت طلا و جواهر پیشنهاد میگردد.

جهت آموزش طراحی طلا و جواهر با راینو ۶ حتما به مربیان با تجربه که علاوه بر تسلط به ابزارهای نرم افزار به قلق های طراحی طلا و جواهر هم مسلط هستند ، مراجعه کنید.

برای طراحی طلا و جواهر با راینو ۶ یا به عبارت بهتر ساخت دیجیتالی طلا و جواهر با نرم افزار ، علاوه بر دانش نرم افزاری نیازمند دانش طلا و جواهر سازی نیز هستید که در بخش مربوط به خودش توضیحات کامل داده خواهد شد. 

برای  هنر جویان با شرکت در کلاسهای آموزشی به صورت منظم میتوانند اصول ساخت طلا و جواهر را با نرم افزار فراگرفته و بصورت ماشینی طرحهای درخواست شده از طرف مشتریان را تولید نمایند.برای آشنایی بیشتر با روند تولید ماشینی به صفحه طراحی طلا و جواهر با نرم افزار ماتریکس گلد مراجعه کنید.

 


برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست