((طراحی طلا و جواهر با ماتریکس گلد ))

امروزه بر خلاف گذشته که برای ساخت یک قطعه جواهر میبایست فقط نزد یک جواهرساز میرفتیم تا جواهر مورد نظرمان را  سفارش دهیم ،میتوانیم از طریق “طراحی طلا و جواهر با نرم افزار ماتریکس گلد ” توسط یک طراح یا سازنده دیجیتالی این کار را به سادگی و در زمان بسیار کوتاه انجام دهیم.

از طرف دیگر ، یک جواهرساز یا جواهرفروش برای باقی ماندن در این میدان رقابت باید علاوه بر حفظ مهارت خود در زمینه های مختلف طراحی و تولید، امتیازات ویژه ای در خلاقیت و مهارت را به مشتریان عرضه کند که او را از سایر تولید کنندگان متمایز سازد. در کنار قیمتی که تولید کننده برای کالای خود پیشنهاد می کند، باید به مشتری نشان دهد به مرحله ای از کیفیت و خدمات رسیده است که از بازارهای رقبا فراتر است.

صنعت طلا و جواهر امروز، بر پایه ی استفاده از ماشین آلات خودکار استوار است و در حال حاضر تمام مراحل تولید طلا وجواهر راشامل می شود. طراحی و مدلسازی سنتی جواهرات، فعالیت هایی نیازمند زمان زیاد و مهارت در طراحی و تولید دستی می باشند که در بازار رقابتی امروز به هیچ عنوان مقرون بصرفه نیست.

امروزه استفاده از تکنولوژی های طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) بخصوص آموزش طراحی طلا و جواهر با نرم افزار ماتریکس گلد و مدلسازی سریع (RP) ، پیشرفت های قابل توجهی را در طراحی و ساخت جواهرات حاصل می کنند. استفاده از این روش ها به طراح اجازه می دهد تا طرح های تکراری را حذف و جزئیات اسکیس ها را به راحتی تنظیم کند. همچنین با کاهش زمان لازم برای ساخت مدل ها ، قابلیت تغییر اسکیس ها در اندازه های مختلف را نیز میسر می سازد.

از جنبه اقتصادی هم که به این روش تولید توجه کنیم شاهد کمترین میزان کسر طلا در پروسه تولید در مقایسه با روش ساخت دستی و سنتی خواهیم بود.

فرایند طراحی طلا و جواهر با ماتریکس گلد و تولید آن به صورت ماشینی به اختصار در تصویر زیر نمایش داده شده است.

طراحی طلا و جواهر با نرم افزار ماتریکس 8 - مجتبی سیف الدینی خالقی

نمودار فرایند طراحی جواهرات :

سبک ها یا مدهای جواهر ، عموما در ارتباط با گرایشات طرح ها و مدهای جدید لباس، رنگ، خواست عمومی جامعه و ارزش های اجتماعی تعریف می شوند و همچنین بر اساس ایده ها و طراحی های طراحان مشهور و بین المللی.

در زمان مشخصی، برخی از شیوه های طراحی جواهر بسیار مطرح بوده و فروش خوبی دارند، سپس این شیوه ها تقلید می شوند و در برخی جزییات بر اساس نیازهای بازار تغییر و اصلاح می گردند.

ساخت جواهرات با استفاده از دستگاه های مدلسازی سریع (RP):

تکنولوژی های مدلسازی سریع، فرایندهای فزاینده ای هستند که اجزای مدل را به صورت لایه لایه می سازند. این لایه های سازنده، «لایه های ساخت»  (LM) نامیده می شوند. بنابراین این دستگاه ها می توانند حفره های کوچک و اشکال هندسی پیچیده و ترکیبی را بسازند.

فرایند مدلسازی سریع و ساخت نمونه  (RP & M) ، به طور اساسی از سه مرحله تشکیل می شود:

شکل دهی به مقطع های عرضی شیء تا کل ساختمان آن شکل یابد

قرار دادن لایه های مقطع بر روی یکدیگر

به هم پیوستن لایه ها

بنابراین فرایندهای مدلسازی سریع تنها به اطلاعات سطح مقطع ها نیاز دارد تا یک شیء فیزیکی را بسازد و این فرایند، اغلب مشکلاتی را که در روش های دیگر تولید و روش های سنتی وجود دارد برطرف می کند. به علاوه، این فرایندها مستقیما شیء فیزیکی را بدون به کارگیری ابزارآلات مخصوص، از روی اطلاعات هندسی آن می سازند.

دستگاه های استریولیتوگرافی (SLA)، نوعی از دستگاه های مدلسازی سریع هستند که بر اساس استفاده از پلیمرهای مایع حساس به نور و یک سیستم کامپیوتری اسکن با لیزر پایه گذاری شده اند.

برای ساخت پروتوتایپ ها و مدل های جواهر در روش مدلسازی سریع، فایل های STL آن ها مورد نیاز است. بنابراین ابتدا باید مدل به وسیله ی نرم افزارهای کامپیوتری سه بعدی ساخته شود.

نرم افزارهای مختلفی توسط شرکت های مختلف برای طراحی و ساخت سه بعدی جواهرات معرفی شده اند که البته برخی از آنها نه به صورت نرم افزارهای مستقل بلکه به عنوان پلاگین برای سایر نرم افزارهای مدلسازی سه بعدی معرفی شده اند.

از متداول ترین و پرکاربردترین آن ها می توان نرم افزار آرت کم (ArtCAM)، نرم افزار جوئل کد (JewelCAD)، نرم افزار راینوسروس (Rhinoceros)، پلاگین راینو گلد (RhinoGold) برای راینو و پلاگین ماتریکس گلد (Gemvision MatrixGold) برای راینو را نام برد که در حال حاضر نرم افزار ماتریکس گلد با بیشترین تعداد ابزار و بالاترین سطح کارایی از دیگر رقبای خود پیشی گرفته است.

در میان نرم افزارهای طراحی کامپیوتری، شیوه های مختلفی برای مدل سازی شامل مدل سازی سطحی و مدل سازی حجمی وجود دارد. در مدل سازی سطحی، ممکن است سطوح همجوار به طور کامل به هم متصل نشده باشند. این مساله، باعث ایجاد اشتباه در خروجی فایل های STL می شود. اتصال درست این سطوح برای بستن حجم ها می تواند این مشکل را حل کند، حال آن که چنین مشکلی در مدل سازی حجمی اتفاق نمی افتد.

توسعه ی تکنولوژی های طراحی طلاوجواهربانرم افزارماتریکس گلد با کامپیوتر در صرفه جویی در زمان و افزایش کیفیت مدل نقش مهمی ایفا می کند.تطابق ویژگی های این پلاگین با ویژگی های جواهر و ارائه ی نماها و میانجی های مرتبط با جواهردر این پلاگین به کاربر آن امکان مدلسازی مجازی روی صفحه با رنگ گذاری دقیق و دستیابی به نمای دلخواه را می دهد که می توان آن را چاپ یا در اینترنت پست نمود. همچنین با امکان اتصال فایل به دستگاه های مدلسازی، قابلیت ساخت دقیق مدل با موم برای ریخته گری فراهم خواهد بود.

طراحی طلا و جواهر با نرم افزار ماتریکس 8 - مجتبی سیف الدینی خالقی

(مدل این تصویر با کمک پلاگین ماتریکس گلد تنها در عرض چند ساعت ساخته شده است.با شیوه ای که ماتریکس گلد مدلسازی می کند کاربر به سرعت قادر به اعمال تغییرات بر مدل و رسیدن به فرم های متنوع خواهد بود)

سرعت و سادگی کار با این نرم افزار در ساخت قطعات امکان ایجاد تغییرات مکرر در طرح را فراهم می کند. به عنوان مثال، چند طرح مختلف برای جایگاه نگین در تصویر ارائه شده که همگی در چند ثانیه با انتخاب پروفایل های مختلف و حرکت آن ها روی ریل با قابلیت تغییر ارتفاع، زاویه، ضخامت لبه ها، ضخامت پایه، عمق و ویژگی های دیگر برای تسمه ها ساخته شده اند. در عین حال که این تغییرات بلافاصله در صفحه مشاهده می شوند، هر کدام از مدل ها می توانند ذخیره شده و در طراحی های بعدی نیز به کار گرفته شوند.

تقریبا هر چیزی که طراحی شود را می توان به همان خوبی طرح دستی که تجسم یافته است، در ماتریکس گلد ساخت. این قابلیت با استفاده از سیستم Sensible ClayTools میسر می شود که امکان ایجاد فرم های منحنی و ارگانیک را به راحتی فراهم می آورد. به این ترتیب فرم های طبیعی و جزئیات مجسمه وار و بافت های گوناگون در این نرم افزار قابل دسترسی خواهند بود.

چهار مرحله در یک مرحله:

استفاده از نرم افزارها و تکنولوژی های CAD/CAM چهار مرحله ی سنتی از طراحی و ساخت جواهرات را در یک مرحله انجام پذیر می کند:

۱-درک صحیح سفارش مشتری: با نمایش مدل سه بعدی محصول، طراح می تواند از نقطه نظرات مشتری خود آگاهی یافته و پیش از تولید، تایید او را گرفته و رظایت وی را جلب نماید.

طراحی طلا و جواهر با نرم افزار ماتریکس گلد

۲-افزایش کیفیت طراحی: با این ابزار می توان هر بخش از طرح را در عین ارتباط با بخش های دیگر به گونه ای آزادانه و مستقل طراحی و اصلاح کرد. نباید فراموش کرد که طراحی طلا و جواهر با ماتریکس گلد ، تنها ابزار متفاوتی است که طراح می تواند برای طراحی از آن کمک بگیرد. انجام فرایند طراحی، هنوز با خود طراح است.

طراحی طلا و جواهر با نرم افزار ماتریکس گلد

۳-بازدهی بالا در تولید نمونه اولیه: به محض انجام طراحی طلا و جواهر با ماتریکس گلد و ساخت سه بعدی مدل در نرم افزار، قابلیت ارسال آن به ماشین های مدلسازی و ساخت نمونه ی اولیه از قطعه در مدت زمان کمتر از یک ساعت میسر می شود. مدل ساخته شده با این روش کیفیتی دقیقا مشابه کیفیت مدل موجود در نرم افزار را خواهد داشت.

طراحی طلا و جواهر با نرم افزار ماتریکس 8 - مجتبی سیف الدینی خالقی

۴-دستیابی به سری طرح های متنوع: در این روش می توان از نمونه ها و قطعات موجود در آرشیو طراحی مجددا بهره گرفت و با ترکیب آن ها به گونه ای نو به طرح های متنوع دیگر دست یافت.

طراحی طلا و جواهر با نرم افزار ماتریکس 8 - مجتبی سیف الدینی خالقی

وقتی که قطعه ی طراحی شده با نرم افزارهای سه بعدی ساخته می شود، ارتباط اجزا و قطعات آن با هم به خوبی قابل بررسی و کنترل است. مدلساز می تواند تمام جنبه های مختلف از جمله اندازه ی دقیق سنگ ها، عمق نگین ها، ضخامت دیواره ها و گوارسه ها، وزن فلز و غیره را کنترل کند. مدل ساخته شده در نرم افزار می تواند در صورت رندر مناسب نمایی فرضی از قطعه ی ساخته شده ی نهایی را در زاویه های دلخواه و رنگ های مختلف ارائه دهد ، که این خود یکی از ویژه گیهای طراحی طلا و جواهر با ماتریکس گلد میباشد.

تفاوت طراحی دستی با طراحی با کامپیوتر به صورت سه بعدی:

درطراح دستی (یا دو بعدی روی کاغذ)، تنها شخص ایده پرداز ، ایده های خود را با توجه به منبعی که از آن الهام گرفته و با در نظر گرفتن نکات فنی جواهرسازی ، طرح خود رابر روی کاغذ ترسیم میکند. سپس باید برای ساخت طرح خود یکی از راههای زیر را انتخاب نماید. 

۱- ارائه طرح به سازنده موم کار : فرد مدل سازی که با دست روی موم کار می کند و با استفاده از آن، ایده یا طرح مدل مومی آن را با دقت نه چندان کافی می سازد و سپس آنرا ریخته گری میکند.

۲-ارائه طرح به سازنده دستی : فردی که با فلزات گرانبها مثل طلا و نقره برای ساخت آن زمان بسیار زیادی را با توجه به پیچیدگی آن طرح صرف می کند.

۳- ارائه طرح به سازنده دیجیتالی : فردی که با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری مانند ماتریکس گلد  ، طرح مورد نظر را در زمان بسیار کوتاه و با دقت بسیار بالا در کامپیوتر ساخته و سپس آنرا به کمک پرینتر ۳ بعدی به موم تبدیل کرده و در نهایت توسط ریخته گر کار نهایی تولید میشود.

مزایای طراحی با کامپیوتر نسبت به طراحی دستی :

۱) اولین و مهم ترین موضوع این است که طرح دستی یک کار ساخته شده نیست و باید برای ساخت آن به کمک یکی از ۳ روش بالا آنرا تولید کرد.اماطراحی در نرم افزار کامپیوتری یا به عبارت بهتر ساخت دیجیتالی ، یک کار ساخته شده محسوب میشود و میتوان آن را با دستگاه های پرینتر ۳ بعدی ، با دقت بسیار زیاد و با کیفیت عالی و به تعداد مورد نیاز بصورت کارمومی ساخت.که در مرحله بعد در پروسه ریخته گری آن مدل مومی را به مدل فلزی ، طلا یا نقره تبدیل کرد که در مقایسه با ساخت دستی، علاوه بر دقت و سرعت بالا ، از کسر طلا هنگام ساخت قطعه نیز جلوگیری میکند.

۲)مزیت دیگر مدل های سه بعدی امکان تخمین وزن نگین های مختلف، وزن فلزات گران بها با عیار های مختلف به کمک ابزارهای موجود در نرم افزار ماتریکس گلد  می باشد ، که این عمل قبل از تولید کار با دست به هیچ عنوان توسط شخص جواهر ساز امکان پذیر نخواهد بود.

۳) در طراحی با کامپیوتر ، قبل از ساخته شدن مدل مومی توسط پرینتر ۳ بعدی میتوان چندین تصویر واقعی از نماها و زوایای مختلف از مدل طراحی شده (Render) به مشتری ارائه داد تا اگر کار نیاز به اصلاح دارد قبل از متحمل شدن هزینه های تولید اصلاحات را انجام و مشتری را راضی نگهداشت.در صورتیکه در طراحی دستی تا طرح توسط سازنده ساخته نشود امکان دیدن طرح ساخته شده وجود ندارد.

دستگاه هایی که می توان با آن ها مدل سه بعدی را تولید کرد در حال حاضر به دو دسته کلی تقسیم میشوند:

۱) CNC : دستگاه های CNC با تراش موم مدل سه بعدی را می سازند که از محدودیت ساخت و زمان بیشتری نسبت به دستگاه های لیزر برخوردارند.

۲ )دستگاه های لیرز و Rapid Proto type : اما دستگاه های لیرز که خود از دو ساختار تشکیل شده اند:

۱-دستگاه هایی که با استفاده از فن آوری لیزر کار می کنند: مایعی مثلاً به نام رزین را به کریستال تبدیل می کنند. این دستگاه ها از کیفیت و سرعت بالایی برخوردارند. 

۲-دستگاه هایی که پرینتر سه بعدی هستند و پودر موم یا “واکس” را لایه به لایه به هم می چسبانند که می توان گفت نسبت به رزین از کیفیت و سرعت کمتری برخوردارند مانند Solid Scape T66 – Solid Scape T76 – solidscape 3z max

برندها ی موجود از این دو نوع پرینتر در ایران عبارتند از :

*  Acsid           ساخت ایران             

*   IRAN3D       ساخت ایران     

*  Digitalwax   ساخت ایتالیا 

*  Envision      ساخت آلمان  

*  Projet         ساخت آمریکا       

اما همه پرینترهای موجود در مارکت لزوما فقط برندهای ذکر شده نیست ، با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی انواع دیگری از پرینتر روزانه توسط شرکت ها با برندهای مختلف تولید میگردد و به بازار وارد میشود.

در پایان باید متذکر شد که طراحی دستی نقطه شروع خط تولید یک قطعه از جواهر بوده و پس از طراحی قطعه روی کاغذ باید با استفاده از تکنولوژی روز دنیا که نرم افزارهای سه بعدی هستند استفاده کرده و کار را به صورت سه بعدی طراحی نمود.

بعد از آن بوسیله پرینترهای سه بعدی قطعه را ساخت.قطعه ساخته شده میتواند از نوع ریخته مستقیم و یا از نوع سخت (سرامیکی) باشد.

نوع اول مستقیم ریخته گری شده و به دست مصرف کننده میرسد.

اما نوع دوم ابتدا باید از آن قالب لاستیکی گرفته شده و با زدن موم از آن به تعداد موردنیاز وارد مرحله ریخته گری و موم جای خود را به طلا بدهد و کار تولید شود.

در کارگاه های مختلف بسته به نوع سفارش از هر دونوع استفاده میگردد.

بازار کار طراحی طلاوجواهربانرم افزارماتریکس گلد :

اگر شاغل هستید و به دنبال یک شغل دوم میگردید ؟

اگر خانه دار هستید و امکان کار در خارج از منزل برایتان  مقدور نیست؟

اگر با وجود کار و شغل ، باز هم علاقمند به یادگیری یک فن و هنر هستید ؟

اگر نگران زمان بازنشستگی خود هستید و از بیکاری و خانه نشینی بیزار هستید ؟

و اگر ………

من به شما طراحی طراحی طلا و جواهر با ماتریکس گلد را پیشنهاد میکنم.پیشنهاد من بر اساس یک سری فاکتورهایی است که در ادامه به شرح آنها خواهم پرداخت.

یکی از اتفاقات اخیر در صنعت طلا و جواهر ، نوسازی و یا به عبارت بهتر تعویض ماشین آلات و ابزار سنتی ساخت و تولید طلا و جواهر توسط کارگاه داران با نوع مدرن و پیشرفته آن است.

آنچه را که شما میبایست راجع به تولید ماشینی بدانید در مطالب بالا کاملا شرح داده شده است.از جمله مهمترین آن طراحی طلا و جواهر با نرم افزار ماتریکس گلد است که به عبارت درستر باید بگوییم ساخت دیجیتالی طلا و جواهر با نرم افزار ماتریکس گلد .

در مارکت امروز به غیر از بحث قیمت گذاری فاکتورهای دیگری نیز مد نظر مشتریان است که از آن جمله باید به کیفیت محصول ، مدل ، سن ، رنگ نیز اشاره کرد.

برای تامین همه خواسته های مشتریان دیگر نمیتوان به روش سنتی کار تولید کرد.زمان بر بودن ، کیفیت پایین ، کسر بالا ،نداشتن تنوع مدل یا به عبارت دیگر عدم امکان ساخت دستی خیلی از مدلهای جدید ، از جمله معایب ساخت و تولید روش سنتی است که جای خود را به نرم افزار های کامپیوتری و پرینترهای سه بعدی داده است.

در حال حاضر اکثر کارگاه ها با خرید پرینترهای سه بعدی دیگر ساخت دستی را کنار گذاشته و برای تولید محصولات با ماشین های پرینتر احتیاج مبرم به اپراتورهای جوان و با دانش نرم افزاری دارند .

کار با پرینتر سه بعدی نیازمند دانستن نرم افزارهای طراحی است و قبل از آن شخص باید طراحی طلا و جواهر با ماتریکس گلد را به صورت کامل بداند تا بتواند محصول مورد نظر را در نرم افزار به صورت دیجیتالی ساخته و سپس آن طرح را به پرینتر سه بعدی بدهد تا پرینتر آن طرح را بصورت وکس تولید کند یا به عبارت دیگر بسازد.

از این رو شغل طراحی طلا و جواهر با ماتریکس گلد ،  راینو ۶، تی اس پی لاین ، کلایو ، زبراش و ……. بازار بسیار گرمی دارد و طراحان میتوانند با بالابردن دانش و تجربه خود ماهیانه مبالغ درخوری را کسب نمایند.

ابزار کار مورد نیاز طراحی طلا و جواهر با ماتریکس گلد :

ابزار کار مورد نیاز طراحی طلا و جواهر با ماتریکس گلد ، یک عدد سیستم کامپیوتری مثلا یک لپ تاپ با مشخصات فنی زیر است.

مشخصات حداقلی یک سخت افزار مناسب برای اجرای نرم افزار ماتریکس گلد  :

• CPU: Intel Core i7
• RAM: 16 GB – 32 GB
• VGA: Nvidia Geforce 2 GB DDR 5
• HDD: 250 GB
• DVD-ROM
• ۱۹ Inch Monitor(Desktop)
• ۱۵ -۱۷ Inch Monitor(Laptop)

توجه : این نرم افزار بر روی سیستم عامل Apple قابلیت نصب و اجرا ندارد. سیستم عامل باید ویندوز ۷ ، ۸ ، ۱۰و ۶۴ بیت باشد.

پیش نیازهای ورود به کلاس طراحی طلا و جواهر با نرم افزار راینو ۶و ماتریکس گلد :

متاسفانه در اکثر تبلیغات آموزشگاه ها این مطلب دیده می شود که یادگیری طراحی طلا و جواهر با ماتریکس گلد هیچ پیش نیازی ندارد و شما میتوانید با شرکت در یک دوره طراحی این فن و هنر را به خوبی فرا بگیرید.

در صورتیکه در واقعیت چیز دیگری وجود دارد و آن مطلب این است ، برای یادگیری اصولی و پایه طراحی طلا و جواهر با نرم افزار حتما باید :

۱- مطالب اصلی و پایه طلا و جواهر سازی و انواع روشهای ساخت یک قطعه را بدانید.

۲-مطالب مربوط به مخراجکاری را کامل بدانید و با همه روشهای آن آشنا باشید.

۳-یک آشنایی حداقلی با انواع سنگهای جواهر و تراش آنها داشته باشید.

در صورتیکه به موارد فوق آگاهی و آشنایی کامل داشته باشید تازه میتوانید به جای ساخت طلا و جواهر با دست ، آن را با نرم افزار در کامپیوتر بسازید و از هنر خود لذت ببرید در غیر اینصورت در دریایی از چه کنم ها گرفتار میشوید و باید برای کوچکترین قدمی یک نفر دست شما را بگیرد و مرتب اشتباهات شما را تصحیح کند بدون آنکه متوجه شوید چگونه و چرا آن اصلاحات را انجام میدهد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست